Státisíce ľudí sa každoročne vyberú za slnkom a morom do krajín ako Grécko, Španielsko, Francúzsko či Taliansko. Popri historických a kultúrnych pamiatkach a plážach by sme nemali zabudnúť, že práve tieto stredomorské destinácie ponúkajú najlepšie vína sveta. Leto je ale špecifické obdobie – hoci napríklad bohaté a hedonistické Brunello di Montalcino z Toskánska je zážitok sám o sebe, drvivá väčšina si vyberie ľahšie letné vína. Pripravili sme pre vás preto prehľad podľa jednotlivých krajín – kde a čo by ste mali hľadať, ak máte chuť na kvalitné letné víno.
Francúzsko
Azda žiadna iná krajina nedokáže ponúknuť takú širokú škálu rôznych štýlov a aróm ako krajina galského kohúta. Hoci najväčší milovníci vín sa väčšinou sústreďujú na vína z Bordeaux, Burgundska alebo Rhôny, netreba zabudnúť na ďalšie regióny. Juhofrancúzsky Tavel je určite letná „tutovka“. Je to pravdepodobne najznámejšia geografická apelácia ponúkajúca ružové vína. Dokonca sa dá povedať, že celá oblasť má založenú svoju vinársku identitu práve na ružových vínach, ktoré sú bohaté, s intenzívnymi arómami a šťavnatými ovociami. Mimochodom aj návšteva dedinky s rovnomenným menom stojí zato: popri malebných uličkách a špičkových reštauráciách tam nájdete degustačný domček podporovaný miestnymi vinármi. Umožní vám prechutnať, dokonca zadarmo, rozéčka od najlepších miestnych vinárov a vinárstiev. Verte mi, je to zážitok na celý život, keď sa vám v pohári postupne po sebe objavia ružové vína od mien ako Chateau d´Aquéria, Roc-Epine, Domaine de la Mordorée, Domaine des Carabiniers…
Ak sa nedostanete k ružovým vínam z Tavelu, stále si môžete vybrať rožéčko z Provence alebo zo susedného Languedoc-Rousillonu. Práve tieto oblasti sú najväčšími a najdôležitejšími producentmi ružových vín na svete. Štýl a kvalita vín je však neskutočne rozmanitá – nájdete podobne bohaté a šťavnaté ružové ako z oblasti Tavel, ale aj ľahšie, ktoré vám otvoria v reštaurácii večer, pri mori, k morským príšerám alebo „len“ k romantickým rozhovorom.
Ak hovoríme o Francúzsku, by sme nemali zabudnúť na ďalší región, ktorý je atraktívny pre turistov: údolie Loire. Ide o populárnu destináciu a pochopiteľne: kto by odolal klenotom ako Chambord? Málokto však vie, že práve v tejto oblasti nájdete azda najlepšie vína sveta z odrody Sauvignon Blanc (aj keď sa Nový Zéland „tlačí“ do popredia pomerne intenzívne so svojimi ovocnými bombami…). Počas letných horúčav by bol hriech neotvoriť práve toto víno. Aromatický Sancerre s vibrujúcou aciditou je určite dobrá voľba. Osvieži a neunaví.
Taliansko
Letným hitom Talianska sú jednoznačne bublinky. Prosecco v severovýchodnej časti krajiny, v regióne Veneto je najlepším zdrojom letných bubliniek. Je to ľahké, aromatické šumivé víno, ktoré je ideálne do horúceho počasia. Ak máte radi vôňu a arómy letnej lúky a lúčnych kvietkov, je to určite vaša voľba. Na rozdiel napríklad od Champagne tam nájdete oveľa menej biskvitových a chlebových aróm, určite však viac sviežosti a letnej nálady.
Aj v prípade Prosecco existuje kvalitatívna pyramída, pričom Valdobbiadene patrí k absolútnej špičke v rámci apelácie. Má štatút DOGC – denominazione di origine controllata e garantita, čiže v podstate chránené a garantované označenie pôvodu. Ak teda hľadáte to najlepšie, sústreďte sa na túto podoblasť. Je dôležité, že Prosecco, vrátane najlepších vín, je cenovo veľmi atraktívne. Pod 10 Eur už človek nájde veľmi solídne vínko a ani za najlepšie bublinky nezaplatíte sumu, ktorá by vám zruinovala rodinný rozpočet určený na dovolenku.
K najlepším výrobcom u ktorých môžete byť istí kvalitou, patrí Adami, Bisol, pričom Carpené-Malvolti je azda najznámejší producent kvalitného Prosecca. Ak ste v Benátkach, nezabudnite si objednať v jednom z miestnych barov dobré Prosecco – osvieži vás a spríjemní zážitok z turistami preplneného mesta.
Náročnejší cestovatelia po Taliansku určite nevynechajú Toskánsko. Milovníci vín vedia, čo navštíviť v tomto stredotalianskom regióne. Vína z Montalcina (Brunello) a Chianti (úroveň Classico Riserva) patria k najväčším červeným vínam sveta. Sladké Vin Santo – či už ako dezert s Cantuccini – alebo bez, je tiež nezabudnuteľný zážitok. Počas letných horúčav však potrebujete niečo, čo vás osvieži. Môj tajný tip je návšteva malého horského mestečka San Gimignano. Atmosféra so stredovekými vežami sa jednoducho nedá opísať a nájdete tam biele vínko nazývané Vernaccia di San Gimignano – kedysi zatracované ako lacné víno pre turistov, ktoré v súčasnosti začína budovať svoj imidž založený na kvalite. K jedlám z morských príšer skúste Vermentino z Ligúrie. Bez tohto bieleho vína nemôže byť žiadny zážitok z talianskej Riviéry kompletný..
Pyrenejský polostrov: Španielsko a Portugalsko
Španielsko je azda poslednou krajinou, ktorá vás napadne ak sa niekto opýta aké víno otvoriť keď je vonku 40 stupňov. Táto krajina si založila svoju vinársku identitu na robustných červených vínach z Ribera del Duero, Rioja, Priorat, atď. Na druhej strane však nájdeme vína priamo stvorené či už pre dovolenkárov alebo milovníkov sviežejších, ľahších vín.
V prvom rade ide opäť o „bublinky“. Cava sa stáva postupne alternatívou k Champagne aj vo vyšších cenových kategóriách – hoci to ešte bude trvať, ak sa to vôbec Španielom podarí – ale v strednej a nižšej-strednej triede sú takmer bezkonkurenční. Hoci je trh ovládaní dvomi gigantmi – Cordoníu a Freixenet – skúste sa sústrediť na menšie rodinné vinárstva. Tie ponúkajú klenoty, ktoré poznajú často len miestni fajnšmekri. Dôležité: Cava je najlepšia kým ja mladá, podobne ako Prosecco z Talianska. Vynechajte teda experimenty so staršími ročníkmi, väčšinou to aj tak nevyjde, a užívajte svieže letné arómy.
Okrem šumivých vín ponúka Španielsko veľmi zaujímavé biele vína na leto. Vinárska oblasť Rías Baixas v severozápadnej časti Španielska je vynikajúcim príkladom, prečo by sme popri klasických „letných odrodách“ ako napríklad Sauvignon Blanc, nemali zabúdať ani iné, nemenej zaujímavé vína a odrody. K nim nepochybne patrí jedna z nových hviezd medzinárodného vinárstva, biele Albariño zo španielskej Galície, úplne konkrétne z regiónu Rías Baixas. Popri Španielsku nájdete vína z tejto odrody aj v susednom Portugalsku, pod názvom Alvarinho. Možno vás zaujíma, že Albariño po španielsky znamená „biele od (..rieky…) Rýn“, čo pravdepodobne odkazuje na pôvod odrody. Tá totiž veľkou pravdepodobnosťou pochádza zo severovýchodného Francúzska, definitívne však – podľa mojich vedomostí – to nie je potvrdené. Biele vína z tejto odrody zďaleka pripomínajú Rizling rýnsky – florálne a zelenkasté arómy, s intenzívnou a osviežujúcou aciditou. Opäť ideálna voľba počas leta.
Ďalší španielsky región produkujúci zaujímavé svieže biele vína je Rueda, na severozápad od Madridu. Vďaka stúpajúcej kvalite sa biele vína z miestnych odrôd – Verdejo, Viura – ale aj z medzinárodného Sauvignon Blanc stávajú populárnymi v celej krajine. Môj tajný tip na vinárstvo je Marqués de Riscal. Ide o veľmi známe vinárstvo z neďalekej oblasti Rioja, ktoré produkuje aj zaujímavé biele v Ruede. Stojí to zato vyskúšať.
V prípade Portugalska je tip na letné víno jednoznačné: Vinho Verde, čiže „zelené víno“ pochádzajúce zo severoportugalského regiónu Minho. Vyrába sa z autochtónnych portugalských odrôd, acidita je pomerne intenzívna, pomáha zvládať letné horúčavy. Bublinky – v rozumnom rozsahu – šteklia jazyk a ešte posilňujú pocit, že je to dobrá voľba na leto. Vinho Verde v Portugalsku nemôžete minúť aj keby ste veľmi chceli. Počas promenád po uliciach každého väčšieho mesta postupne nadobudnete dojem, ako keby nič iné pre turistov nemali… Jedna pripomienka: Vinho Verde konzumovať čo najmladšie, kým sú prítomné faktory a arómy garantujúce sviežosť a ľahkosť. Najlepšie je otvoriť vždy posledný ročník.
Grécko
Hoci je táto krajina známa predovšetkým vďaka červeným vínam, má čo ponúknuť aj pre milovníkov bielych vín. Dôležité je, aby ste vedeli čo si vybrať. Miestni sa vám budú snažiť predať Retsinu ako tradičné grécke biele víno – často komunikované ako symbol kvality. Opak je však pravdou: je to tuctový produkt ktorý nemá nič spoločné s kvalitou. Nemali by ste však rezignovať na biele vína ani v Grécku. Napríklad v severnej časti Peloponézskeho polostrova, v regióne Patras, sa vyrábajú zaujímavé vína z odrody Roditis, na malebnom ostrovčeku Santorini nemenej kvalitné extra-suché biele. Ak ste sa ocitli na ostrove Samos, nevynechajte slávny Muškát – ten patrí k najzaujímavejším sladkým vínam sveta.
Tento článok vyšiel v prílohe denníka SME („Víno a leto“), 17. júla 2013
…Albariño po španielsky znamená…
Omyl, neznalosť španielskych autonómnych častí (17!).
Po španielsky neznamená nič!
To je v úradnom jazyku „gallego“ – teda z Galície.
José, ďakujem za upresnenie, ospravedlňte limity mojej španielštiny, kvôli nim som bol nutený siahať po odbornej literatúre, kde to bolo uvedené ako som napísal. Ďakujem ešte raz.
Somos humanos, esto puede pasar a cualquiera.
Sme ľudia a teda sa to môže stať každému (dôkaz,
že odborná literatúra nie je vždy odborná…).