Minulý víkend sa v Strekove konal v poradí už VII. Autentický dvor. Na jednodňovej akcii bola možnosť sa zoznámiť sa naturálnymi vínami, vinármi a vinárstvami zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska, ale aj ochutnať gastro-špeciality (napr. vynikajúci steak alebo miestne langoše).
Zo Slovenska tvorili najväčšiu skupinu strekovské vinárstva – Strekov 1075, Kasnyik a Mátyás – ďalej Slobodné vinárstvo zo Zemianskych sadov a Rodinné vinárstvo Magula. Čiže celkom silná zostava.
Zameral som sa na ochutnávku slovenských vín, ale vôbec som nemal pocit, že som niečo zmeškal. Práve naopak, vynikajúci zážitok a pekné vína!
Nech sa páči, moje degustačné poznámky, zoradené podľa jednotlivých vinárstiev (nie v poradí degustácie, samozrejme). Pri každom jednom vinárstve som vyzdvihol jedno víno (hoci bolo ťažké si vybrať), ktoré sa mi najviac páčilo.
Strekov 1075
Heion 2018 – super víno. Typický príklad, kedy štýl zvíťazí nad odrodovými charakteristikami, ale stojí to zato. Hladké, príjemné, ale aj komplexné a koncentrované. Pomarančová kôra, citrusy. Vynikajúca rovnováha, super víno.
Porta #5 – tekutá kandizovaná pomarančová kôra s cukrom. Biele slivky. Koncentrované, husté. Hladko a jemne pôsobiace, napriek tomu, že je relatívne ťažké a koncentrované. Pre mňa naj-víno od Strekov 1075 na tejto ochutnávke.
Dunaj 2017 – hustý, koncentrovaný materiál, šťavnaté víno, ovocná bomba s červenými kôstkovými ovociami (sladkastá višňa, slivky, intenzívne čučoriedky), kombinované mletou škoricou. Bujné, zmyselné víno, povedal by som až erotické.
Mátyás
Rizling rýnsky Öreghegy 2016 – veľký kôš lúčnych kvetov, sladké hrozno, egreš, broskyňa, mandle. Vynikajúca acidita, sladkastá dochuť, super rovnováha. Seriózne víno. Hodnotil som tu, na vinovino aj staršie ročníky, tiež boli fajn, čiže je to víno, ktoré sa oplatí sledovať.
Cloudy 2017 – Pinot Blanc a Rizling vlašský. Oxidatívnejší prvý dojem, ale nie nepríjemný, práve naopak, pôsobí vyslovene komplexne. Zelené jablko, sladkasté marhule. Mandle a slama. Dobrá acidita, dodáva chrbtovú kosť, ale nedominuje.
Somlyó 2017 biele – Pinot Blanc. Intenzívnejšie, hustejšie chute. Bohaté víno, husté, aj ťažšie a koncentrovanejšie a aj oxidatívnejšie, v porovnaní s predchádzajúcim. Sušené ovocia, figy a marhuľa. Seriózne víno.
Somlyó 2017 červené – pre mňa naj-víno od vinárstva Mátyás na ochutnávke (a asi aj naj-víno celej ochutnávky). 50-50% Pinot Noir/Frankovka. Veľmi elegantne pôsobiace víno, na „prvý pohľad“. Krásne kyselinky, elegantné, dodávajú chrbtovú kosť, eleganciu a štýl. Super rovnováha. Ešte stále pôsobí mlado, bolo by zaujímavé otvoriť o rok-dva, myslím si, že získa ďalšiu dimenziu. Bohaté ovocia, slivky, černice, veľmi svieže a šťavnaté.
Dunaj 2018 – ďalšie ešte mlado pôsobiace víno, tiež by som bol zvedavý o 2-3 roky. Pekné víno, s jednoznačnými odrodovými charakteristikami, bohaté, koncentrované, ale nie je to taký jednoduchý sirupový Dunaj, ako sa to niekedy stáva, práve naopak – elegantné, s peknými kyselinkami a rovnováhou. Aj tento príklad (ale aj ďalšie) ukazuje, že Dunaj nemusí byť nevyhnutne jednodimenzionálna hustá, koncentrovaná ovocná bomba, ale popri tom môže byť aj celkom elegantné víno.
Kasnyik
Tramín 2018 Orange – aromatické-bohaté víno, odrodové-tramínové charakteristiky ešte víťazia nad štýlom. Veľmi zaujímavé, aromatické oranžové víno, ale trochu ľahšie, v dobrom zmysle slova. Pomarančová kôra, mandarínky, tapenade. Acidita fajn, pôsobia ako citrusy s cukrom (nie sladké!). Také fresh, svieže a ľahšie aromatické oranžové víno.
Rizling 2018 Orange – v tomto prípade som mal dojem, že charakter oranžového vína už víťazí nad odrodovými charakteristikami, hoci bohaté arómy ešte stále ovplyvňujú charakter vína. Sladké olivy, sušené marhule. Veľmi dlhá dochuť. Super víno. Dlho som rozmýšľal, či Orange Tramín alebo Rizling by som dal ako naj-víno od Kasnyika na tejto ochutnávke, nakoniec sa prikláňam asi k tomuto (s ťažkým srdcom, lebo aj predchádzajúce bolo super),
Mária Cuvée 2018 – veľmi koncentrované, husté víno, s čiernymi ríbezľami a černicovým sirupom. V ďalšej fáze prichádzajú aj kyselinky, čo dodá rovnováhu a vesmír je opäť krajší
Dunaj 2018 – husté, koncentrované, južanské víno. Koncentrácia až ako hrozienka, až sladkasté, ale určite nie jednoduchá, práve naopak, so serióznou štruktúrou. Po Dunaji od Strekova 1075 ďalšie bujné, zmyselné, erotické víno.
Slobodné vinárstvo
Interval 104 2016 – zaujímavé víno, ako keby človek pil mušt z rizlingu (v dobrom zmysle), ale jemne oxidatívne a hustejšie. Acidita intenzívna. Pomerne ľahké, s bohatými ovociami – zelené jablko, biele ríbezle, egreše.
Eggstasy II 2017 – pre mňa naj-víno od Slobodného vinárstva na tejto ochutnávke. Veľmi pekná rovnováha acidita – alkohol – cukor. Bobkový list, zelené olivy, nesladká pomarančová kôra, mandarínky. Veľmi jemná sladkastá dochuť, ale veľmi elegantne pôsobiaca. V porovnaní napríklad s gruzínskymi oranžovými je to ľahšie oranžové, ale veľmi bohaté. Povedal by som, že na týchto vínach sa dajú identifikovať charakteristické črty slovenských oranžových vín, ktoré ich identifikujú aj v medzinárodnom kontexte: vyššia a osviežujúca acidita, relatívne ľahké ale bohaté a aromatické. U mňa super.
PArtisan Cru 2016 – Frankovka, Cabernet Sauvignon, Alibernet. Veľmi pekné ovocia, bohaté, ale s čistými líniami. Až pikantné víno, s dobrou rovnováhou.
PArtisan Cru 2017 – pôsobí ešte pikantnejšie ako ročník 2017, ale zároveň aj surovejšie. Chce to ešte čas, ale už teraz hladké víno, veľmi dobre sa pije. Opäť pekná rovnováha.
Pridaj komentár