2. Strekovský pivničný festival (25.-26. júl 2009)

strekov.jpgPo Festivale slovenských vín a festivale ružových vín a jahôd sa v blízkej budúcnosti koná ďalší Festival, ktorý určite poteší fanúšikov dobrých vín. Koncom júla sa po vydarenom prvom ročníku uskutoční 2. Strekovský pivničný festival. Do Strekova okrem slovenských vinárov prídu vinári z Českej republiky, Maďarska, Rakúska, Slovinska, Rumunska, Bulharska, Srbska a Talianska.

Popri ochutnávke dobrých vín Vás čaká bohatý sprievodný program. Detailný program, ako aj ďalšie informácie, vrátane zoznamu vinárov nájdete na http://www.strekovin.sk/.

Komentáre

 1. Pavel says:

  Mal som tú možnosť v minulom roku sa zúčastniť tohto podujatia . Hlavnému organizátorovi Ing.Korpášovi som tlmočil nepochopitelné predraženie a v podstate nepochopenie ,čo to degustácia je . Tohto roku to má nového šéfa a systém ten istý . Pol decové vzorky /načo taká dávka / za jeden , dva až v loni rekord sedem degustačných lístkov . Kto si to zráta začína sa s dvesto korunovými vínami , ale tých tam moc nebolo a ide sa násobkom 400,- ,600,-to posledné vyjde na 1400,-Sk za liter . Pri toľkých vystavovateľoch a vínach pol deci je zbytočné veľká dávka . Vylievat víno za 600,- Sk je neskutočné a nedôstojné , ale je to biznis . Zvlášť , keď fľaška od domáceho vinára o ktorom nik nevie snáď ani v susednej dedine , stála 200,-Sk a pýtal tri lístky za pol deci na degustáciu . Já im prajem nech im ten biznis vyjde aj tento rok , ale existuje dosť skutočne vinárskych podujatí , kde sa vyberiem omnoho radšej a nebudem mať pocit ,že ma tam majú ako hus na šklbanie .
  Do Strekova zvesť o kríze nedoletela a budú zas pýtať x degustačných lístkov okrem vstupného za 0,30 € za pol deci zväčša priemerného vína .
  Pavel

 2. To je bohužiaľ smutná slovenská realita. Rakúski vinári – bolo ich 82 -prezentovali svoje vína v Bratislave, vstupné bolo 10 € a bolo v tom aj občerstenie. a spokojní boli všetci

 3. Suhlasim s vami,Strekovčania zdieraju človeka ako len vedia chceli by sa prezentovať -ale nato nemaju.Zial sa mi ceny zdaju nedostojné ludia su tam nepristupný a nadmieru arogantný! najbližšie si určiťe vyberiem inu vinarsku oblasť !

 4. Zrovna som sa vrátil zo Strekova. Zažil som dosť veľké sklamanie. Naštastie som tam stretol zopár milých ľudí ( Strekov 1075 pozdravujeme ). Ale ako bolo spomenuté v prvom príspevku. Nepochopenie organizátorov, čo to degustácia je. Jedná sa totiž o jarmok ktorý sa koná vo vinohrade a predávajú tam víno. To nie je žiadna degustácia. Vína boli neskutočne predražené. ( častokrát teplé )Skoro nikde v žiadnom stánku nebola obyčajná pitná voda. ( nemal som si kde často ani pohár opláchnuť ). V dnešnej dobe, keď niekto žiada odomňa také sumy ako žiadali oni, očakávam, že dostanem aj nejakú pridanú hodnotu a nie, že bude okato trčať snaha ma spraviť o prachy.

 5. Pavel says:

  Čakal som na pána Záborského až sa vyjadrí a je to tu . Škoda ,že tak málo príspevkov , ale je to dané tým , že sa vinári /výrobcovia a účastníci / kritiky nezúčastnia . Tí naši vinársky zlatokopovia to len vítajú . Väčšina tém okolo vína , by sa dala zúžiť na reálnu cenu slovenského vína . Tá je , tak ako u všetkého na Slovensku nad europský štandard . Ak tu niekto spomínal spotrebu , tak je to výsledok ceny a kvality . Som len konzument vína a ako technológ , degustátor a bovie čo ešte pán Andrej tu písal viem h…. ,ale jedno a som rád a je ich dosť vinárov , čo chápu , čo je konzument . Nie je to hlupák , ktorý kúpi čokoľvek , pán Andrej .
  Našťastie existuje sila vinárov , ktorí vedia vyrobiť kvalitné víno a predať ho za reálnu cenu . Tí nemajú potrebu zúčastniť sa NS a podobných vtákovín , ale majú postarané o odbyt . Nazáver perličku .Žijem vínu x rokov , ale intenzívne , to znamená štúdium zákonov ,pestovania až po samotnú výrobu vína už 10 rokov a keď mi doniesol svoju kolekciu jeden slávny slovensky výrobca a dozvedel som sa od neho , že sa nedá vyrobiť liter kvalitného vína
  pod sto korún , tak som mu odpovedal , že nemá flašku pod dvesto korún .
  Možno inšpirácia aj pre administrátora , aká je cena suroviny /hrozna/ pre bežné , prívlastkové , extra /ľadové,botritické …/. Počítať vie každý a nechcem byť ten , čo komukoľvek krivdí .

 6. čo k tomu dodať. Už som to v diskusiách pár krát spomenul, na Slovensku sa na víne chce priživovať veľa ľudí a chcú mať z toho zlatú baňu. Lenže ľudia nie sú sprostí.

 7. mattijah says:

  Zial na Slovensku je to tak.pomaly,ale isto pri ochutnavkach sa stretavam s ludmi,ktori zacinaju preferovat argentinu,chile,dokonca moravu pre ich cenu a samozrejme kvalitu.mozno prave tato cesta bude pre slovenskych vinarov smerodajna,ale hlavu hore.

 8. Pavel says:

  Pán mattijah , dúfam že nepodcenujete moravákov . Majú podstatne dlhšiu tradíciu súkromného vinárstva ako naši . Bol som na prvom FOS vo Veťkých Pavloviciach a nájde sa tam dobrého vína s ocenením a za podstatne nižšiu cenu ako sú ceny zrovnatelných vín u nás . A hlavne vedia to predať . Aj tie prosperujúce vinárstva nemajú takú vybavenosť ako naši za ten krátky čas . Do Veľkých Pavlovíc to mám rovnako ako do Limbachu . Zatiaľ tam kupujem len pre spestrenie .
  Preto sa obraciam u nás na malých a stredných vinárov , ktorí vedia reálne postaviť cenu svojich produktov a nehrajú sa na majstrov sveta . Aj spotreba vína na hlavu je o cene a kvalite . Ak sa podarí zvýšiť , tak len vďaka tomu , ako to píše mattijah , že sa dovezie lacné , ale pitné víno zo zahraničia .

 9. mattijah says:

  nie,Boze chran,praveze som ich chcel dat do popredia,pretoze su niekde inde,ako my,aj filozofie,marketingu,ekonomiky a hlavne vzajomnej sudrznosti.

 10. Lukáš Betra says:

  Každý má ptredstavu o degustácií inú. Nikde nebolo napísané že sa bude jednat o odbornú degustáciu, pretože zrejme ste mali na mysli taký druh degustácie, jednalo sa o degustáciu, alebo sa dá napísat že ochutnávku. Tam sa nejedná o spôsob, ale o úkon ako taký,čiže ked ochutnávam víno, ja neviem v strekove, modre, mozambiku tak degustujem, bez ohladu na to či víno hodnotím slovne, bodovo alebo akokolvek inak, degustujem. Každý má však svoj názor.
  Čo sa týká cien je irelevantné prepočítavať dávku pol deci a cenu žetónov na množstvo vína ktoré sa nachádza vo flaši. Teraz hovorím za seba, množstvo žetónov som prepočítaval na cenu vína za ktorú ho predávam. To že vela vinárov bolo neznámych je pravda, pretože práve touto akciou mali možnost na seba upútat. To že sa o nich nevie, ešte neznamená že sa o nich vediet nebude, a teraz zasa hovorím za seba, určite sa o niektorých vediet bude. A ten kto napíše že by sme mali žačat dovážat lacné víno zo zahraničia, ten trochu zaspal dobu, pretože práve tento fakt je ten ktorý tlačí vinárov do sféry drahých vín, pretože lacnými im nedokážu konkurovat ibaze by robil niekto 2-3 miliony lacného vína,ale ktorý vinár to je, nech my ho niekto ukáže. A mimochodom nestažujte sa na cenu vinárom, stažujte sa distribútorom a restauráciám,. pretože práve tie predražujú víno. ked vinár predá víno za 3 až 5 eur, čo je bežná cena sdandardného vína, tak už spomínaný distrib, restaurácie a vinotéky si prihodia 100 percent, tak práve toto je nehoráznost.
  Každý má svoj názor, ja mu ho neberiem, lenže ste každý jeden písali len dohady, nie sú to podloženeé fakty, už len to ze pán Ing. Korpás bol organizátor, ja organizátora poznám ale pán Ing. to nebol, možno sa na organizovaný podielal ale hlavný organizátor je PD Strekov a tým pádom jeho predseda. Dalšia dezinformácia ktorou zavádzate ludí, niežeby záležalo na tom kto tým organizátorom v skutočnosti je. Dalej žetón mal cenu 0,30 eur, z toho je 0,05 dan a dalších 0,05 pripadá organizátorovi, dalsia nevedomost o tom kto a kolko zarába. Btw vylievat akékolvek víno, či už je drahé alebo nie je nepekné, ale ked vám pripadá ako nehoráznost vylievat len víno ktoré stoji 15 eur a viac tak by ste sa vinárom ani nazývat nemal.

 11. MV says:

  Pekný deň,
  pre mňa bolo veľmi zaujímavé, že sa v Strekove objavili vinári ktorých som nepoznal. Práve v tom vidím najväčší prínos celej akcie. Naviac celý festival mal zaujímavú atmosféru, “pod otvoreným nebom”. Isteže mal aj nedostatky, ale atmosféra bola dobrá a na tom najviac záleží asi každému.

 12. Bertová Elena says:

  Pekný deň,
  som smutná z niektorých Vaších príspevkov snažite sa kritizovať a hádzať všetkých do jedného vreca (strekovčanov). Navštevnosť festivalu sa pohybovala okolo 6900 ľudí. Na festivale sa zúčastnilo 16 zahraničných 12 slov. vinárov a 24 miestnych menších a väčších vinárov. Strekov má okolo 1750 obyvateľov, žijú tu milý a pracovitý ľudia, ktorí svoje vinohrady o ktoré sa starajú boli ochotní ukázať širokrj verejnosti a zároveň sa popýšiť svojou celoročnou prácou ( my vinári vieme o čom hovorím aká ťažká práca je to). Boli sme ochotní pohostiť a privítať na naších skromných majetkoch také množstvo ľudí. Žijem v Strekove už pár rokov našla som tu svoj domov mám tu krásnu rodinu a veľa veľa dobrých priateľov pripomínam že pochádzam s Terchovej. Pani Harisová ak ste sa stretla s aroganciou a neochotou možno ste bola sama taká. Pán Záborský ak neviete ako vyzerá vodovodný kohútik tak mi je to veľmi ľúto ako to môže u Vás vyzerať, organizátor festivalu zabespečil pitnú vodu, ktorá bola označená veľkými písmenami a nachádzala sa na pravej strane, kohútiky boli v rozmedzí 25 m v dĺžke 2 km. Takže o čom to hovoríte klamete, zavádzate a pravdaže, závidite. A propó ceny vína, boli ste na Food festivele v Bratislave, ktorý sa konal koncom mája tam sa víno predávalo za gurmániky a cena jedného bola 1 euro degustačná vzorka rovnaka ako v Strekove. Kto koho zdiera. Spomínate tu aj meno pána Ing. Korpasa, ktorý sa podielal na príprave festivalu , ktorý Vás nezachránil pred strekovskými zlatokopmi. My strekovčania a drvivá väčšina vinárov a vinohradníkov zo Slovenska Maďarska, Slovinska atď. toto meno vyslovujeme s veľkou úctou a obdivom. Pokúste sa byť aj vy taký Pavol vážte slová a neobviňujte len tak hala bala, ten človek si to zaslúži.
  Na druhej strane sa veľmi teším, že som stretla veľmi veľa ľudí milých ktorí prišli a neváhali prejsť stovky kilometrov aby ochutnali vínka výbornej kvality od špičkových vinárov, ale aj veľmi kvalitné a jednoduchšie vína miestnych vinárov, bola to výnimočná atmosféra dobrej nálady fantastických syrov, štrúdle, kávy a vôňa kotlíkového gulášu, ktorý sa varil pri každej domácej pivnici a hostili sa ním ľudia a milovníci vína. Tešíme sa na Vás aj na budúci rok a privítame Vás taka ako sa sluší a patrí s milým úsmevom a poďakovaním za návštevu

 13. Pavel says:

  Nebudem rozoberať nezmyselný príspevok , pravdepodobne Vášho manžela , lebo si sám sebe odporuje . To čo píšete Vy obnáša ešte väčší zmätok , lebo já som spomenul Ing.Korpáša v súvislosti môjho kritického vyjadrenia voči systému ocenovania , ale hlavne , nanucovania poldecových vzoriek vína . Je agronómom poriadajúceho družstva . Pri telefonickom rozhovore mi prisľúbil , že to bude tlmočiť vinárom . Čo z toho vyrobil Váš manžel a Vy je Váš problém , určite nie moja dezinformácia .
  Ako ste písali ,aj na iných podujatiach existujú degustačné žetóny , čiže Vás nemôžem obvinovať , že ste to vymysleli v Strekove . Vy ste určili dávku pol deci . To je skutočne Váš Strekovský vynález . Skúste to dať rovno na deci a budete mať raz toľko . Super kšeft . Otázka vyvstáva , načo toľko vinárov ?
  Miesto toho , aby ste sa poučili z kritických pripomienok a posunuli sa k lepšiemu sa strapňujete vyjadreniami o vylievaní vína . Len tento rok som prešiel 15 násť akcí a všade mali nádobky na vyliatie nevypitého vína . Ak som na niečo poukazoval , tak to bol zbytočne veľký objem degustačnej dávky /a tým aj ceny/. Pre úplné pochopenie vlani bolo 43 vystavovatelov , čo znamená len jedna vzorka od vinára /a každý mohol mať 5 /, cez dva litre vypitého vína ak všetko vypije. Ak ste to ešte nepochopili , je my Vás ľúto .
  Ak sa jedná o propagáciu domácich vinárov , veď to ma tam najviac lákalo , tak to nebola tá najlepšia forma propagácie . Vlani som počul , ale neviem to presne , že tam bolo okolo 5000 ľudí . Píšete , že tohto roku skoro 7000 . Úprimne Vám to prajem a gratulujem k tak vysokej účasti . Najcenejší ale na tom sú tí účastníci , čo sa tam mimo akciu vrátia a prídu si tam kúpiť víno . Predstavte si , že som tam bol aj ja a nie raz . Pokiaľ sa nezmení prístup k návštevníkom , nemám záujem o Vaše podujatie . Atmosféru ako píše MV vedia vytvoriť aj inde bez zbytočných podmienok .

 14. Pavel says:

  P.S. som , tak ako ste mohli prečítať pred každým príspevkom Pavel .

 15. Lukáš Berta says:

  Ako ja som sa čudoval ked som si po sebe precital prispevok co je na nom zmetocné. Vy musite trpiet akymsi druhom vštepeného nepochopenia voči tejto akcii. Je mi lúto že to beriete takto.Keby ste napísali ze sa vám zdalo víno príliš drahé tak by som to pochopil, však nie každý má na degustačné žetóny vo väčšom množstve, ale že ludí zdierame to je nehoráznost. Ak sa vám víno u niektorého vinára zdalo drahé a dávka vína privisoká tak ste mu mali povedat že si prosíte polovičnú dávku za polovičnú cenu, ja som to ochoten spravil pre hocikoho. Vás asi stve ako je mozné ze vináry typu mrva a spol mali vína ocenené rovnako ako miestny vináry. Vy ste asi chceli aby vám to nalievali zadarmo. Však co je to za cloveka ktorému sa zdá vela 9 korún poprípade 18 za jednu degustacnú dávku. Jedno ma však tesí, že ste asi jeden z mála ktorý to berú až tak kritycky. Ostatných cca 5000 návštevníkov bolo spokojných a to je dobre.
  Mimochodom ako vravíte ze by nás vase krytické pripomienky mali posunút dopredu, ak by ste sa vyjadrili v duchu, bolo my dobre ale toto a toto by som zlepsil tak by sme na tom pouvažovali, ale ked sa neviete vyjadrit bez zbytočných urážok tak jediný koho by niekomu malo byt lúto, ste vy.
  ps. ja som sa nestrápnil tým co som vám povedal o vylievaní vína, a myslel som to tak ako som to napísal a zopakujem to, vylievat akékolvek víno je nepekné, ak vám na degustácii dajú viac ako dokážete vypit tak ho vylejet to je v poriadku, ale ak sa vám zdá ako nehoráznost vylievat len drahé vino tak ste na tom velmi zle.

 16. admin says:

  Veľmi nás teší diskusia, ale ako vždy by som Vás chcel poprosiť o vecnú a korektnú diskusiu, bez osobných invektív. V opačnom prípade budem musieť editovať príspevky, čo robím veľmi nerád. Ďakujem pekne za pochopenie a prajem pekné leto.

 17. Lukáš Berta says:

  Ja len odpovedám, bohuzial sa musím bránit trochu nevyberavim sposob, presne takým istým aký na nás bol pouzitý. Ak som poprípade niekoho urazil, co som v umysle nemal tak je mi to luto, stojim si vsak za svojim nazorom.

 18. Peter says:

  Dobry den
  Chcel by som pochvalit Strekovcanou a vsetkych tych, ktorí sa akym kolvek sposobom podielali na vytvoreni atmosfery, ktora tam panovala. AKo sa hovorí: klobuk dole, ktorí taketo nieco dokaze zorganizovat. Bolo to fajn.
  Vzdy vravim to, ze ked sa to lubilo mne a inym nech pridu, a komu sa to nelubi nech tam nejde a nech nevycita nikomu nic a nech DOKAZE ON nieco TAKE spravit ako VY. Rad a myslim ze aj p. Lukaš a iny sa radi pojdu pozriet tam kde to zorganizujete p. Pavel a iny co kritizuju, lebo to je najlahsie.
  DAKUJEM a drzim palce na buduci rok

 19. Dobrý deň. Chcel by som poďakovať všetkým prítomným, ktorý prispeli do diskusie pod vlastným menom. Možno je to prvé znamenie, že sa snáď niektoré veci menia aj na Slovensku k lepšiemu. Môžeme mať na vec rôzny názor. To je zdravé a zvyčajne to prospieva veci samotnej. Osobne si za svojím názorom stojím. Akceptujem názor p. Bertu a verím, že aj on akceptuje môj. Snáď sa raz aj niekde nad pohárom dobrého vína stretneme a svoje názory aj osobne prediskutujeme. Prosím, neberte ma ako nepriateľa. Kedže sa platilo vstupné a víno sa predávalo, jednalo sa o biznis. Je legitímne, keď jedna aj druhá strana vyjadruje svoj postoj k tržnej hodnote. ( Samozrejme pokiaľ tam nie sú vulgarizmy, urážky a osočovanie ). Už samotný fakt, že o danej veci vznikla takáto diskusia sa podľa mňa môže hodnotiť len a len pozitívne. Na Slovensku ( a nie len tu ) sa to zvyčajne zvrhne na anonymné nadávky. Takže táto samotná diskusia je pozitívny sekundárny efekt strekovského festivalu. A to patrí k tomu. Ďakujem a teším sa na dalšie diskusie.

 20. Lukáš Berta says:

  Pán Záborský, poskytujem svoj osobný e-mail a poprípade si mozečme dohodnut stretnutie, poprípade degustáciu a mozeme si o tom podiskutovat aj pri tom vínku.
  berta.lukas@centrum.sk

 21. admin says:

  Ďakujem každému za korektný prístup. Veľmi ma teší diskusia, len tak ďalej. Myslím si, že je fajn, keď sa organizujú akcie ako napr. Strekovský pivničný festival a zároveň si myslím, že ľudia by mali diskutovať o pozitívnych aj negatívnych skúsenostiach. Len tak ďalej!

 22. Roman says:

  Tento rok som sa nemohol zúčastniť, minulý rok bolo všetko dobré, ale ako už bolo spomínané, tie ceny… Keď som spočítal vstupné a žetóny, minul som za jeden deň viac ako 1500 SK, to nepočítam benzín, nocľah a ostatné výdaje. Na porovnanie dávam Fraštacké putovanie za vínom v Hlohovci tento rok v máji, kde stál vínny pas 18,- EUR, z toho 9 EUR boli kupóny na nákup vína, čiže reálne za degustáciu ste zaplatili 9 EUR, a to tam bolo cez 20 dobrých vínárov (VPS, Vinkor, Masaryk, Skovajsa, Máťuš …)

 23. Roman says:

  PS: Počítať vieme všetci, ale na osvieženie, píšete, že tento rok bolo 7000 účastníkov, to je 49 000 EUR len na vstupnom, ďalej píšete, že 0,05 EUR z každého žetónu išlo organizátorovi, to je ďalších min. 10 000 EUR. Iste, zorganizovanie určite niečo stojí, ale toto bol celkom dobrý biznis.

 24. navstevnik says:

  Pan Roman, aj v Strekove bolo minimalne 20 dobrych vinarov. Pravdu povediac citim jednu vec z tychto utokov na strekovcanov a to nasledovne: co chcu ti ludia tam? ved uz mame tolko perfektnych vinarov, naco su nam este dalsie? Len na jednu vec nezabudnite, Strekov je jednym z najlepsich vinarskych oblasti, kde sa pestuje kvalitne hrozno a preco by sme si to nemali vyuzit. Ved mozno bude to lepsi biznis, ako predavat hrozno o.i. aj Vami spomenutym dobrym vinarom…

 25. Roman says:

  Pan navstevnik, čo sa týka Strekova, tak hlavne na červené nedám dopustiť, a môj príspevok nenapáda vinárov ale najmä usporiadateľov, pretože ten môj výpočet išiel do vrecka im a nie vinárom.

 26. Andrej Gubány says:

  Dobrý večer! V Strekove som bol aj ja a nemám pocit, že by sa na mne niekto nabalil. Možno mám ten pocit, pretože som na tú akciu išiel dobrovoľne a vedel som koľko EUR to bude stáť. Mimochodom skúste zorganizovať len malú degustáciu pre 20-30 ľudí a zistíte koľko sa na tom nabalíte…

Diskutujte