Najslávnejšie juhoafrické víno, legenda svetového vinárstva, špička aj medzi najväčšími sladkými vínami sveta. Znie to možno prehnane, ale superlatívy sú v prípade Vin de Constance absolútne na mieste.
Pochádza z malebného vinárskeho regiónu Constantia, na predmestí Kapského mesta v Južnej Afrike. Historické vinárstvo produkujúce Vin de Constance z odrody Muscat de Frontignan, sa volá Klein Constantia.
Podľa legendy bol Vin de Constance obľúbeným vínom Napoleona Bonaparteho, pravdepodobne osladil jeho pochmúrny život v exile na pustom ostrove Svätá Helena, v Južnom Atlantiku. Či je to pravda, neviem, ale platí, že v 19. storočí bolo víno obľúbeným „artiklom“ kráľovských a šľachtických dvorov Európy, od cárskeho Ruska až po bohémsky Paríž a londýnsku aristokraciu. Potom sa na dlhé desaťročia stratilo, kým sa o viac ako storočie vinárstvo nerozhodlo na báze starej legendy, ale aj vedomostí, Vin de Constance „revitalizovať“.
Pred samotným hodnotením ešte jedna osobná poznámka – bolo to moje „víno roka“ v 2020 (otvorené v máji 2020). Každý rok totiž v decembri na vinovino.sk publikujem zoznam najinšpiratívnejších vín, ktoré som v danom roku otvoril. 2020 bol veľmi silný rok, ale Vin de Constance zvíťazil v mimoriadne silnej konkurencii (Napr. Tignanello 2013, či staršie ročníky Chateauneuf-du-Pape).
Ale poďme na víno, ročník 2013, čiže otvorené relatívne v mladom veku, aj vzhľadom na potenciál niekoľkých desaťročí. Farba intenzívna tmavšia zlato-žltá. Vôňa mimoriadne intenzívna, krásna, hlboká, bohatá – sladké zrelé mango, agát, hrozienka, marhuľa a jemná botrytída. Niečo také strašne bohaté a intenzívne, ale zároveň diskrétne a elegantné človek nevidí každý deň.
Hustá, až takmer olejová konzistencia. Úplne neskutočná rovnováha alkohol/zvyškový cukor, na úrovni vinárskeho Oxfordu. Koncentrácia, hĺbka, plné chute, intenzívne. Pomarančový lekvár, botrytída, levanduľový olej, tekutý agátový med, mango, liči, koncentrované hrozienka. V dochuti krásne kyselinky, pôsobia dokonalo vyvážajúco, svojou elegantnou limetkovou arómou pridávajú aj na celkovej komplexnosti, dokonca ako keby bolo víno aj trochu pikantné. Vďaka elegantným kyselinkám, napriek zvyškovému cukru ani zďaleka to nie je brutálne víno, práve naopak: elegantné, mimoriadne elegantné, až osviežujúce (!!!) a zároveň hlboké, komplexné. Navyše je tam niečo navyše, nejaký „Faktor X“(cc Wine Spectator), ktorý nájdete len u najväčších vín sveta.
Hodnotenie: 5 hviezdičiek (maximálny počet bodov som tu už veľmi dávno nemal…)
Potenciál: 30-50 rokov
Cenová kategória: 70-80 Eur (0,5 l)
Celkové hodnotenie: určite by som si kúpil ešte raz, patrí k najväčším vínam sveta (tomu zodpovedá aj cena, samozrejme)
Pridaj komentár