Máte radi silné, džúsovité, veľmi ovocné, lekvárové, guľaté, intenzívne vína? Latinská Amerika vám ponúka veľmi zaujímavé možnosti. V porovnaní s európskymi sú latinskoamerické vína intenzívnejšie, ovocnejšie, pre niektorých ale možno jednotvárnejšie. Každopádne sú veľmi zaujímavé a predstavujú osobitný štýl vo svete vína. V Európe sú každoročné klimatické výkyvy širšie, podmienky jednotlivých ročníkov majú väčší vplyv na finálny charakter vína. V latinskoamerických štátoch je počasie stabilnejšie, čo spôsobuje menšie rozdiely medzi ročníkmi.
K najdôležitejším juhoamerickým vinárskym krajinám patria jednoznačne Argentína a Čile, ku ktorým sa v poslednom období približuje Brazília a Uruguay. Kým národnou špecialitkou Urugauya je odroda Tannat, Argentína je pyšná na svoj Malbec. Na druhej strane Ánd, v čílskych regiónoch vládnu medzinárodne rozšírenejšie odrody, ako Cabernet Sauvignon alebo Merlot, či Chardonnay.
Hrozno z ktorého bolo vyrobené dnešné víno pochádza zo šesťdesiat až osemdesiat ročných, nezavlažovaných vinohradov z údolia Colchagua. Hoci na etikete nájdeme jedinú odrodu, Cabernet Sauvignon, miestne tradície a predpisy dovolia do „odrodových vín“ v obmedzenom množstve pridať aj ďalšie. V tomto prípade to je Merlot, ktorý tvorí 15 percent a vytvára guľatejší, intenzívnejší a možno aj viac ovocný charakter vína. Vinárstvo sa volá Casa Lapostolle, patria medzi špičku v Čile.
Farba vína je tmavo-purpurová, hlboká, hustá, ani stopa po rokoch strávených v pivnici (červené vína totiž väčšinou postupne blednú po určitom čase). Vôňa evokuje veľmi intenzívne zrelé ovocia, najmä višne, černice, čierne ríbezle. Tie sú doplnené santalovým drevom a štipkou škorice.
Chute sú – až na dochuť – hladké, guľaté, obrúsené, ako skrotený, postarší tátoš. Ďaleko najintenzívnejšie sú čierne ríbezle, jednoznačne dominujú. Víno pôsobí veľmi husto, šťavnato. V dochuti ovocia odovzdávajú miesto granátovému jablku, cítiť aj trošku tej trpkosti, ako keby neintegrované taníny.
Popri ovociach sa dá identifikovať silný vplyv zeminy a dreva. Víno pôsobí ako keby bolo už rok-dva za zenitom. Nové ročníky vydržia na vrchole tak 4-5 rokov. Potom nasleduje hladký, postupný, dlhotrvajúci, ale istý pokles. Víno už stráca z dynamiky, z čistých ovocných aróm, bohatstva. Zaujímavé sú takzvané gotické okná na pohári, ktoré naznačujú pomerne vysoký alkohol. Na druhej strane tento latinskoamerický štýl vína v pohode zvládne aj úrovne okolo 14%, ktoré by som u európskych vín už ťažšie znášal, nehovoriac o iných odrodách až na juhofrancúzske (napríklad Syrah, Grenache). V krátkosti je to intenzívne, silné, latinskoamerické víno – ale nie jednodimenzionálne. Dobrý úvod do sveta čílskych červených vín v strednej kategórii.
Hodnotenie: 3 hviezdičky
Cenová kategória: 17 Eur
Potenciál: nové ročníky 4 roky, hodnotený ročník otvoriť čím skôr.
Článok bol publikovaný v denníku SME.
Pridaj komentár