Je tu koniec roka 2020, ktorý nebol práve najlepší, či najštandardnejší, ale čo sa týka vín, bol vynikajúci. Tak, ako každý rok, aj teraz sa podelím o najlepšie skúsenosti, najpríjemnejšie zážitky s vínami.
Vybral som 25 vín, z toho
Biele 6
Červené 12
Ružové 1
Oranžové 2
Sladké 4 (celkom nadpriemer)
Na základe jednotlivých štátov je rozdelenie nasledovné:
Francúzsko / Slovensko po 5
Južná Afrika 4
USA / Taliansko po 3
Argentína / Izrael / Gruzínsko / Kanada / Rakúsko po 1
A teraz samotný zoznam.
MOJE VÍNO ROKA:
Vin de Constance 2013, Klein Constantia, Južná Afrika – pre mňa víno roka. Neskutočne bohaté, hlboké, koncentrované, aromatické víno, popri tom elegantné a s neskutočnou rovnováhou. Tekutý agát, mango, pomarančový lekvár, liči, hrozienka, levanduľový olej.. navyše niečo, čo nájdete len v naozajstných veľkých vínach, Wine Spectator to pravidelne nazýva X-faktor 🙂
2. MIESTO:
Chante le Merle Vieilles Vignes Chateauneuf-du-Pape 2009, Bosquet des Papes, Južná Rhôna, Francúzsko – veľmi dlho som uvažoval, či nedám práve toto vína z víno roka. Neskutočne veľké víno, sofistikované, jemné a komplexné, veľmi bohaté, ktoré krásne dozrelo v pivnici. Ešte nepochybne vydrží 10+ rokov, ale teraz je už na vrchole. Orgie aróm a chutí, horká čokoláda, kakao, hľuzovka, balsamico, granátové jablko, slivky, černice, mleté biele korenie, lesné lístie, tabak cigarbox, v niekoľkých fázach, postupne. Super rovnováha, hladké, zamatové, všetko krásne integrované.
3. MIESTO:
Tignanello 2013, Antinori, Toskánsko, Taliansko – ďalší kandidát na víno roka, naozajstná legenda svetového vinárstva. Sangoviese at its best 🙂 Čierne ríbezle, čučoriedky, atď., ale nie je to „ovocná bomba“. Slaný karamel, toast, káva, kakao, animalita, granit, sušené paradajky, sečuanské korenie, tabak, atď. Veľmi-veľmi dlhá dochuť. Husté, ale zároveň elegantné a sofistikované víno, chute prichádzajú v niekoľkých fázach, taníny ešte trochu neohrabané, ale je to víno na desaťročia. Acidita by sa naozaj mohla učiť. Dôstojné veľké víno. A mimochodom vraj obľúbené víno Meghan Markle 🙂
Ďalšie vína: 4.až 25. miesto (ľubovoľné poradie)
Domaine du Castel 2016 Grand Vin, Haute Judée, Izrael – najlepšie izraelské víno, ktoré som v živote pil, špička aj v medzinárodnom kontexte. Klasické Bordeaux-cuvée, veľké víno.
Lirac Blanc 2018 La Reine des Bois, Domaine de la Mordorée, Južná Rhôna, Francúzsko – krásne biele víno z Južného Francúzska, kvety, ovocia, odzrkadľuje regionálne charakteristiky, navyše celkom dobrý pomer cena/kvalita.
Napanook 2014, Dominus Estate, Napa Valley, Kalifornia, USA – klasika z údolia Napa, veľké víno na báze Kabernetu s dlhým potenciálom.
Chardonnay 2014, Chateau Montelena, Napa Valley, Kalifornia, USA – legenda z údolia Napa (pre záujemcov, skúste „Paris Tasting“). Essencia toho, čo by človek nazýval Napa Chardonnay, nie každý by bol ok s týmto štýlom, ale každopádne veľké víno.
Pinot Noir 2015 Averaen, Willamette Valley, Oregon, USA– vynikajúci Pinot s krásnymi odrodovými charakteristikami z druhého domova tejto odrody.
Kisi 2015 Kvevri, Do.Re.Mi., Gruzínsko – vynikajúce oranžové víno z Gruzínska, komplexné, štruktúrované, s dlhým potenciálom.
Etna Rosso 2017, Tenuta delle Terre Nere, Sicília, Taliansko – vulkanické sicílske víno z lokálnej odrody Nerello Mascalese, burgundská elegancia zo samého juhu Európy. Dobrý pomer cena/kvalita. Ešte vyššiu úroveň – kvalitatívne aj cenovo – reprezentuje Feudo di Mezzo 2016, od toho istého vinárstva, z tej istej odrody. Sofistikovanejšie víno, s neskutočne dlhou dochuťou.. chcel som sem dať aj základné Etna Rosso, aj Feudo di Mezzo, lebo vo svojich triedach sú úplná špička.
Vidal Icevine 2016, Lakeview Cellars, Niagara Peninsula, Kanada – husté, koncentrované, sladké víno z Kanady, koncentrované ovocia, hrozienka a datle.
Lipovina-Furmint 2017 Unfiltered, Frigyes Bott, Pohronie, Slovensko – harmonické, hladké víno štýlovo pripomínajúce oranžové vína, pomarančová kôra, zelený orech, rozmarín, mandarínky, dlhá dochuť.
CSM MMXII 2012, Martin Pomfy Selection, Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Slovensko – veľké slovenské červené víno, komplexné, hlboké, seriózne víno, s dlhým potenciálom.
Somlyó 2017 bio, Mátyás, Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Slovensko – pre mňa jeden z červených objavov roka na Slovensku, Pinot/Frankovka/Dunaj, nezvyčajná kombinácia, ktorá ale vyšla! Elegancia kombinovaná so substanciou.
Supermajer 2017, Slobodné vinárstvo, Slovensko – víno od vinárstva, ktoré bodovalo v 2020 v zahraničí, predovšetkým vo Veľkej Británii, mimoriadne úspešne. Supermajer je „oranžový“ Veltlín (100%). Pre mňa – v pozitívnym zmysle slova – archetyp dobrého slovenského oranžového vína, ktoré už nachádza svoj štýl.
Cabernet Sauvignon „49“ 2011, Žitavské vinice, Slovensko – maličká flaštička (0,2l) super-koncentrovaného ale elegantného sladkého vína. Pravdupovediac, už niekoľko rokov som neotvoril sladké vína od Žitavských viníc, čo bola evidentne chyba. Vždy som obdivoval ich sladké vína, ktoré prezentujú paralelne koncentráciu a eleganciu, navyše peknú rovnováhu zvyškového cukru a acidity. Tento CS 49 navyše pekne zrel v pivnici, ani človek nevníma vek vína. Veľmi fajn.
Gewurztraminer 2005 Vendanges Tardives, HUgel, Alsasko, Francúzsko – krásne, bohaté, sladkasté víno, lukulský zážitok. Má 15 rokov, ale je vo vynikajúcej forme, ešte 10 rokov úplne v pohode vydrží. Obrovský kôš exotických ovocí, liči, mango, javorový sirup, ružový olej, tymian, sušený zázvor. Nekonečná dochuť. Gastro tip: neskutočná kombinácia s foie gras.
Blaufränkisch 2014 Kirschholz Alte Reben, Weninger, Burgenland, Rakúsko – v tomto roku som mal parádne frankovky z Burgenlandu, aj výber bol ťažký, ktorý si do tohto zoznamu vybrať. Lebo jedna tam mala byť určite, vďaka kvalite a konzistentnosti. Subjektívne naj- bol práve Weninger. Seriózne víno, sofistikované, štruktúrované, a zároveň s typickými odrodovými charakteristikami.
Domaine de la Mordorée ROSÉ 2018 La Reine des Bois, Tavel, Južná Rhôna, Francúzsko – absolútny, ale absolútny víťaz v kategórii ružových vín. Patrí k najlepším ružovým vínam, ktoré som v živote, teda nie len v 2020, pil. Neskutočne seriózny materiál, husté, ale hladké, bohaté ale elegantné víno.
SOLDAAT Grenache 2016, Sadie Family Wines, Piekenierskloof, Južná Afrika – nie je to typický Grenache, ale zato vynikajúce víno. Elegantné, balansované, s čistými líniami, s vyšších polôh. Čučoriedky, pomarančová kôra, šípky, granátové jablko, bazalka, aníz, bourbon vanilka. Dlhá dochuť. Intelektuálne víno.
Clos de Siete 2016, Valle de Uco, Mendoza, Argentina – argentínsky Malbec od konzultanta M. Rollanda. Hladké zamatové, elegantné víno, aké by ste z Južnej Ameriky ani nečakali. Najlepšie juhoamerické víno, ktoré som za ostatné 2 roky pil. Dobrý pomer cena/kvalita.
Vosne-Romanée Premier Cru 2007, Domaine Gros Fréte et Soeur, Burgundsko, Francúzsko – vynikajúce červené burgundské, otvorené v tom najsprávnejšom čase, pravdepodobne v strede drinking window. Sofistikovaný, burgundský Pinot, v najlepších rokoch.
Maestro White 2015, DeMorgenzon, Stellenbosch, Južná Afrika – cuvée juhofrancúszkych odrôd, ovocné bomba s „juhofrancúzskou“ aciditou, v dochuti tymian, bazalky. Komplexné, hlboké víno, niečo medzi Južným Francúzskom a Kaliforniou, ale bližšie k Európe. Môj osobný favorit od vinárstva DeMorgenzon je Chenin Blanc Reserve, ale aj toto je viac než super víno.
Chenin Blanc 2016, David and Nadia Sadie, Swartland, Južná Afrika – juhoafrické biele ma našťastie sprevádzali aj v tomto roku a toto víno od Sadie Family patrí k vynikajúcim. Krémovo-maslovo-ovocný štýl, s veľmi silnými odrodovými charakteristikami.
Pridaj komentár