Už sa stalo akousi tradíciou, že koncom roka vždy napíšem zoznam mojich najobľúbenejších vín, ktoré som v danom roku degustoval. Nerád by som porušil tradície, takže po rokoch 2010, 2009 a 2008 dávam na stôl tohtoročný zoznam. Opäť musím povedať, že som sa snažil o čo najvyššiu mieru diverzifikácie, lebo nechcel som aby dominoval jeden alebo dva regióny a tým pádom aby to bolo jednotvárne. Samozrejme dôležitý vplyv má aj to, ktorý z vinárskych regiónov sveta som v danom roku navštívil, ale zároveň to je aj výzva. Úplne v pohode by sa totiž dal zostaviť samostatný zoznam z mojich degustácií z Napa Valley (desiatky vín od vinárstiev Grgich, Frog´s Leap, Mondavi, Stag´s Leap, Caymus, Opus One, Heitz), podobne ako aj Južnej Rhôny (apelácie Chateauneuf-du-Pape, Gigondas, Lirac, Tavel, Vacqueras, Côtes-du-Rhône-Villages, Muscat de Beaumes de Venice, vrátane vinárstiev Vieux Telegraphe, Chateau Beaucastel, Grapillon d´Or, Raspail-Ay, Bosquet des Papes; celkovo stovky vín) alebo slovenskej a maďarskej časti Tokaja. Treba však selektovať, aby som tu nepísal romány. Vynechal som skvosty ako napríklad Tignanello, Roederer Crystal, Penfolds Grange, Vega Sicilia Unico a mnohé ďalšie „legendy“, ktoré som mal na degustáciách, lebo snažil som sa zaradiť na zoznam vína, ktoré som pil viackrát a/alebo som sa s nimi zoznámil podrobnejšie. Ak sa Vám môj zoznam páčil, komentujte, ak nie, tiež. A napíšte vlastné zoznamy…
Moët et Chandon Grand Vintage Rosé 2002, Champagne, Francúzsko
Ružové z perfektného ročníka, krásne, harmonické víno, zároveň intenzívne a bohaté arómy malín, jahôd a višní, doplnené koreniami a krémovo-dymovými charakteristikami.
Bollinger, La Grande Année Rosé 2002, Champagne, Francúzsko
Champagne od vynikajúceho výrobcu, stála kvalita, arómy lesných jahôd, maliny, pekný balans aj s iskrivou aciditou.
4 putňový výber Millenium 2000, Tokaj Macik Winery, Tokaj, Slovensko
Veľmi aromatické víno s prekrásnymi hrozienkami a ovociami. Podstatne jemnejšie a menej intenzívny oxidatívny charakter ako pri podobných tokajských. Moje najobľúbenejšie tokajské v tomto roku zo Slovenska.
6 puttonyos Aszú (6 putňový výber), Szepsy István, Tokaj, Maďarsko
Bohaté, štruktúrované a hlboké víno. Arómy v niekoľkých fázach, koncentrácia a rovnováha zároveň. Moje najobľúbenejšie tokajské v tomto roku z Maďarska.
Riesling Spätlese 2008, Erdener Treppchen, Dr. Loosen, Mosel, Nemecko
Dr. Loosen má na tomto zozname isté miesto – vďaka kvalite vín, samozrejme. Arómy džúsovo-sladkasto-hroznové, s citrusovými vplyvmi, dokonalá harmónia aróm a vôní. Krásna rovnováha acidity, aróm a zvyškového cukru.. Nízky alkohol – len 7,5% !!! – spôsobuje, že víno pôsobí mimoriadne sviežo a ľahko. Dlhá dochuť, a napriek ľahkosti, komplexita. Minerálne tóny. Ako keby sme pili tekutú lúku plnú kvetmi (sorry za nešikovné prirovnanie, ale ťažko sa vyjadruje tá rozmanitosť a bohatstvo aróm…). Podobne ako v prípade vôní, kvety sú dopĺňané sladkými ovociami od hrušiek až po mango. A to všetko sprevádza veľmi jemná limetka, s trstinovým cukrom. Krásny exemplár moselských rizlingov.
Muscat 1989 „kolekcijne vino“, Masandra, Krym, Ukrajina
Na prvý pohľad exotika, ide však o dediča storočnej, cárskej tradície. Arómy typické pre „fortified“ kategóriu, plus ide o Muškát: sušené ovocia, ako datle, pomaranč a možno aj marhuľa. Acidita je v poriadku, hoci nie je vôbec intenzívna ale je schopná vytvoriť ako-taký balans. Oxidatívny charakter nie je dominujúci: „je to tam“, štýl je nepopierateľný, ale skôr figovo-datľový charakter ako ten (nie vždy, ale často) nepríjemný chlieb. V dlhej dochuti sa objavia aj citrusy, ktoré sú vyslovené príjemné pri tej sladkosti.
Rizling rýnsky 2009, Frigyes Bott, Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Slovensko
Arómy odzrkadľujú odrodu, bohaté-rizlingové, bez zvyškového cukru. Acidita je vividná, ale vybalansovaná. Mierny krémovo-vanilkový charakter, ktorý sa objavuje v pozadí a pravdepodobne súvisí (aj) s pomerne vysokým alkoholom (13,5%). Krémové tóny krásne harmonizujú s ovociami, najmä s egrešom a zeleným mangom. V dochuti bylinky. Guľaté víno s pomerne signifikantným telom a mineralitou. Patrí k najlepším rizlingom zo Slovenska.
Bock Cuvée Barrique 2000, Villány, Maďarsko
Komplexné, hlboké a štruktúrované víno vo vynikajúcej forme aj po jedenástich rokoch. Arómy prichádzajú postupne v niekoľkých fázach. Ovocia (čierne ríbezle, černice a višne), ďalej cédrové drevo s mletou škoricou a so sladkými koreniami. Jemný parfumový charakter, taníny sú krásne integrované a zamatové. Dochuť je dlhá, objavujú sa aj animálne charakteristiky, lesné lístie po daždi. Víno a neskutočnou energiou a životnou silou. Pripomína svet rustických toskánskych vín. Patrí k najlepším červeným vínam oblasti Villány.
Brunello di Montalcino 2004 Tenuta Nuova, Casanova di Neri, Toskánsko, Taliansko
Mimoriadne komplexné arómy: malé červené ovocia, višne a černice, ďalej nastrúhaná čokoláda s vysokým obsahom kakaa, pražená káva, opäť cédrové drevo, hľuzovka, ale aj zvláštne sladké a zároveň pikantné korenia, ako keby človek mal na jazyku mletú škoricu. Ešte trošku intenzívne, ale v podstate už veľmi pekne integrované zamatové taníny. Rovnováha a južanská elegancia. Na záver už spomeniem azda len krásnu a nekončiacu sa dochuť.
Chianti Classico Riserva 2000, Fattoria Nittardi, Toskánsko, Taliansko
Dôstojné a seriózne víno na vrchole. Arómy vo viacerých fázach, s typickou trpkosťou odrody Sangoviese v dochuti. Čerešne, maliny, ruže, ďalej pikantná škorica a cigara s jemnou zeminou, potom sladkasté cédrové drevo.
Gewurztraminer Vendange Tardive 2001, Hugel, Alsasko, Francúzsko
Brutálna koncentrácia, bohaté arómy – kedysi dominantné kvety postupne odovzdávajú priestor ovocným arómam, hoci sú stále veľmi krásne intenzívne. Za zmienku stojí aj dochuť pripomínajúca agátový med a exotické ovocia ktoré dopĺňa jemný tabak z najkvalitnejších cigár. Za najväčšie prednosti vína – popri bohatých arómach – považujem koncentráciu a rovnováhu medzi arómami a zvyškovým cukrom, doplnené vividnou aciditou.
Vidal Icewine 2004, Henry of Pelham, VQA Niagara Panisula, Ontario, Kanada
Tekutý koncentrát, až s lekvárovou hustotou. Takmer ako lekvár z marhule, s vplyvom sladkých bielych ríbezlí a manga. Neskutočná hustota, ako sirup, veľmi-veľmi zďaleka pripomína štruktúru (pozor: zjednodušenie!) tokajskej esencie. V dochuti sa objavujú citrusy, ktoré perfektne uzatvárajú mohutný sladkastý útok na naše chuťové bunky z prvej fázy. Napriek sladkosti a hustote ani zďaleka nemôžeme namietať chýbajúcu rovnováhu. Balans alkohol – acidita v absolútnom poriadku, sladkosť tiež krotia citrusy ako aj už spomínaná acidita, ktorá vhodne reaguje aj na neskutočnú hustotu vína. Nemáte pritom pocit, že pijete sladký ale fádny sirup, ako v prípade niektorých menej podarených sladkých vín.
Cabernet Sauvignon 2006, Martha´s Vineyard, Napa Valley, Kalifornia
Hoci ide o robustnejší Kabernet s typickým kalifornským rukopisom, prezentuje signifikantnú (relatívnu) „kalifornskú rovnováhu“. Cédrové drevo, dym, čokoláda, vanilka a dub aj s ovociami, a sladkými koreniami (klinčeky) v mimoriadne dlhej dochuti. Taníny sú ešte intenzívne, ale bude to absolútne špička a niekoľko rokov.
Cabernet Sauvignon 2007 „Rutheford“, Frog´s Leap, Napa Valley, Kalifornia
Patrí k najlepším Kabernetom z Kalifornie v mojom živote. Hlboká vôňa s dymovým charakterom. Arómy: mleté čierne korenie, bohaté lesné ovocia, takmer európsky charakter. Velvetové charakteristiky, s jemným dymom, s mierne vysokým alkoholom, čo však v Napa určite neprekvapuje. Krásna práca s dubom. Klasické víno.
Opus One 2007, Napa Valley, Kalifornia
Hladká a veľmi komplexná vôňa pripomínajúca Ľavý breh: zamatový dub, korenie a ovocia: višne, čerešne, ruža a čokoláda. Po ochutnaní sa ozývajú ovocia a jemne pikantné arómy. Kakaový prášok, čokoláda, pražená káva, veľmi jemné cédrové drevo. Taníny sú ešte intenzívne, ale celkom hladké. Alkohol takmer ihneď zmizne. Komplexné, vyrovnané víno s mimoriadne dlhou dochuťou.
Excellence 2009, Grapillon d´Or, Gigondas, Francúzsko
Južanská komplexita, elegancia, hĺbka. Brutálna sila, ale napriek tomu snaha o rovnováhu. Ovocia a už-už integrované drevo. Taníny sú ešte silné, chce to podľa môjho názoru ešte 5 rokov, ale aj teraz už to je fantastické víno.
Vieux Telegraphe 2009, Chateauneuf-du-Pape, Francúzsko
Wow-faktor po prvom ochutnaní. Koncentrácia, ale aj neskutočná jemnosť, hoci ide o veľmi mladé víno, pričom jeho súkmeňovci potrebujú 5 rokov aby sa vôbec dali piť. Jasné, že o 10 rokov to bude úplne iné víno, podstatne štruktúrovanejšie, ale už aj teraz prezentuje neskutočnú kvalitu. Káva, čokoláda, korenia (čierne mleté, aj štipka exotiky).
Marta povedal
Když bych měla určit jedno vín o z každé kategorie, tak určitě k mým nejoblíbenějším vínám letos patřilo Tokajské od Oremusu (3 nebo 5 putňový), Bosquet de Papes ročník 2000, Chateauneuf-du-Pape, šumivé víno Malvasia od Freixenet a z bílých asi ryzling od Loosena (kterýkoliv ročník 🙂 ).
J.Z. povedal
Bíle Bourgogne 2007 a červenô Bourgogne 2008 od DOMAINE LEROY. Akože základné vína 🙂 Château Mouton-Rothschild 2008. STAG´S LEAP WINE CELLARS: Fay, Cabernet Sauvignon 2006. Ján Svetík – Chardonnay 2002. Krásne archívne a vyzreté vína. Podľa mňa veľké slovenské víno. Modrý Portugal 2008 z Terra Parna. Toto víno možno nepatrí medzi nejak extra veľké alebo komplexné. Ale je štavnaté, dobre piteľné. Dobré obyčajné víno. A to obyčajné nemyslím v zlom. Viacej takýchto slovenských vín si prosím. STREKOV 1075: Terroir, Rizling vlašský, 2009.
Jaro MACIK povedal
Ďakujem… za kompliment