Merlot. Zvláštna odroda. Pre niekoho symbol bohatosti a plnosti, pre iných zase najnudnejšia odroda. Ovocné, hladké, jemne sladkasté a „guľaté“, čo robí vína z tejto odrody pomerne populárnymi, ľahko interpretovateľnými. Názov Merlot je odvodený od francúzskeho slova „merle“, čiže drozd a pravdepodobne poukazuje na tmavú farbu hrozna. Je ideálny aj do blendov, vyššie uvedené prednosti totiž dokáže presadiť aj v kombinácii s ďalšími odrodami a skvalitniť tým celkový dojem z vína.
Merlot je kráľom Pravého brehu v Bordeaux, predovšetkým v Pomerol a St.-Émilion (s Cabernet Franc). Tam nájdete azda najslávnejšie, ale určite kvázi-najdrahšie víno na svete: Chateau Pétrus. Vyrába sa vo veľmi obmedzených množstvách a jej cena sa pohybuje na úrovni niekoľkých tisíc Eur za jedinú fľašu. Mimochodom na sláve a kvalite Pétrusu sa takpovediac „zviezli“ aj ďalšie vína Pomerolu, za zmienku určite stojí napríklad Le Pin – ak máte ambíciu sa zásobiť vínami od tohto chateau, pripravte sa na investíciu ktorá veľmi nezaostáva za nákladmi do Pétrusu.
Okrem Pomerolu tvorí Merlot dôležitú súčasť tradičných blendov z ďalších sub-regiónov Bordeaux. V závislosti od konkrétneho sub-regiónu, ako aj tradícií konkrétnych chateau sa môže podiel Merlotu pohybovať od úplne zanedbateľných čísiel až po 20 percent. Mimochodom na podiel jednotlivých odrôd sa môže meniť aj z roka na rok, podľa počasia – v horších rokoch sa väčšinou pridáva viac Merlotu, ktorý dozrieva skôr ako Cabernet Sauvignon, ale nie je to zlaté a neporušiteľné pravidlo.
Vo všeobecnosti treba povedať, že táto odroda má veľmi dôležité miesto vo Francúzsku, teda nie len v Bordeaux. Merlot je najpopulárnejšou odrodou na celofrancúzskej úrovni, s približne 12 percentným podielom na celkovej ploche francúzskych vinohradov. Rozšírený je popri Bordeaux a Aquitánie najmä na juhu krajiny, v Languedoc. Francúzsko je zároveň najväčším pestovateľom tejto odrody na ploche viac ako 115 tisíc hektárov, čo je takmer 50 percent globálnej plochy Merlotu.
V Taliansku sa Merlot vo veľkom využíva v blendoch s lokálnou Sangoviese. Vína z Merlotu nájdete v podstate takmer v každom regióne, od Friuli až po Sicíliu. Nekorunovaným kráľom talianskych Merlotov je Masseto od Ornellaia z Toskánska. Popri francúzskych super-Merlotoch toto je azda jediný kultový Merlot na svete.
Ako hovoríme o mimoeurópskych regiónoch, môžeme nájsť mnoho paralelných osudov Merlotu a Kabernetu, najmä čo sa týka globálneho rozšírenia. Spoločným prvkom je aj to, že z mimoeurópskych regiónov sa najviac udomácnili v Kalifornii, kde Merlot nájdete na ploche takmer 19 tisíc hektárov. Hoci pred viac ako desaťročím spôsobil film Sideways menší prepad popularity, Merlot krízu rýchlo prekonal. Veľmi zaujímavé odrodové vína vyrábajú kalifornské vinárstva Shafer, Duckhorn, Matanzas Creek. V poslednom období sa zaujímavé Merloty objavili aj v štáte Washington, na sever od Kalifornie.
Chile: táto krajina, podobne ako v prípade Kabernetu, je zdrojom pomerne lacných ale spoľahlivých vín aj z Merlotu. S plochou viac ako 13 tisíc hektárov je aj globálne dôležitým hráčom na trhu s Merlotom. V cenovej kategórii od 10 do 20 Eur už nájdete pomerne veľa dobrých vín, ktoré hoci nepatria medzi najlepšie vína sveta a dá sa povedať, že sú často „uniformné“, predstavujú „budget“ alternatívu voči európskym Merlotom. K najlepším vinárstvam patria Casa Lapostole, Montes a Errázuriz.
Popri týchto krajinách však Merlot prakticky nájdete takmer všade, kde sa kvalitné víno vyrába, vrátane Austrálie, Argentíny a Južnej Afriky. Nie sú však ničím výnimočné – predovšetkým v porovnaní s Európou – a najmä nikde netvoria dôležitú súčasť miestnej vinárskej identity.
V Strednej Európe boli a stále sú snahy vyrobiť „Veľký Merlot“ na juhu Maďarska, v regióne Villány. Vinári Attila Gere a Vinárstvo Bock uviedli na trh Merloty s názvami Solus a Magnifico za ceny, ktoré sú pre maďarský, stredoeurópsky ako aj pre medzinárodný trh podľa môjho názoru trošku prehnané – približne 45 a 65 Eur. Podľa mojich informácií sa ale aj tak všetko predá na domácom trhu.
Viac o ďalších odrodách viď “Najlepšie vína sveta”.
Pridaj komentár